Umre Nedir Nasıl yapılır

 

"Umre"nin  kelime olarak anlamı; bir yeri  ziyaret etmek gezmek  anlamına gelmektedir. Dini bir Kelime olarak umre'nin anlamı: “Belirli bir zamana bağlı olmadan ihrama girerek Kâbe’nin etrafında tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” oluşmaktadır. 

Umre'nin iki farzı vardır: İhram ve tavaf. Bunlardan ihram şart; tavaf, rükündür. Vacipleri ise sa’y ile tıraş olup ihram'dan çıkmaktır. Yaşam sırasında en az bir kere umre yapmak sünnet kabul edilir. 

Umrenin pek çok fazileti vardır. Özellikle Ramazan ayında yapılan umrenin sevabı pek çoktur. Hz. Peygamber umre hakkında şöyle buyurmaktadır : “Umre, diğer bir umre ile arasındaki günahları siler”... “Ramazanda yapılan umrenin sevabı bir haccın sevabına denktir. 

Umre için belirli bir zaman süre  kısıtlaması yoktur. Yılın Her zamanı yapılabilir. Ancak, Arefe günü sabahından bayramın dördüncü günü akşamına kadar yapılması mekruh görülmüştür. 

Umre yapmak isteyenler, gerekli olan hazırlıkları yaptıktan ve iki rek’at ihram namazı kıldıktan sonra, “Allah’ım! Senin rızan ile umre görevimi  yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul buyur ” diye niyet edip “telbiye” söyleyerek ihrama girerler.  Ihrama girdikten sonra Kâbe’yi usulüne göre tavaf ederler. Nihayet Safa ile Merve arasında sa’y yaptıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkarlar. Böylece umre tamamlanmış olur.