Tunus Hakkında

Tunus Hakkında Genel Bilgi

Resmi Adı : Tunus Cumhuriyeti 
Başkenti    : Tunus (Nüfusu: 2.000.000) 
Diğer önemli şehirleri : Soussa , Kairouan , Sfax , Bizerte , Hammamet 
Yüz ölçümü : 164.150 Km2 
Nüfusu : 10.500.000 (2000 tahmini) 
Nüfusun %53’ü şehirlerde yaşamaktadır. Nüfus’un %40’ını 14 yaş altındakiler oluşturmaktadır. 
Km2 başına düşen insan sayısı : 64 
Nüfus artış hızı : % 1,9 
Etnik Yapı : Tunus nüfusunun %96,5’ini Araplar oluşturmaktadır. Arapların tamamına yakını Müslümandır. Bunun yanı sıra %3 oranında Berberiler vardır. Berberilerin tamamı Müslümandır. Ayrıca az sayıda Yahudi ve Avrupa kökenli hıristiyan bulunmaktadır. 
Dil : Resmi dil Arapça’dır. Halkın çoğunluğu Arapça’nın yanı sıra Fransızca’yı da konuşabilmektedir. 
Din : Resmi din İslam’dır. Halkın %99,3’ü Müslümandır.Kalan nüfusu hıristiyanla yahudiler oluşturmaktadır. Müslümanların bir kısmı Harici-Ibadi, kalanı Sünnidir. Sünnilerin de çoğunluğu Maliki, az bir kısmı Hanefidir. Hıristiyanların çoğunluğu Katolik, az bir kısmı da Protestandır. Tunus Yahudilerinin epey bir kısmı Filistin topraklarına nakledildiğinden veya ülkeyi terk ettiklerinden bu ülkedeki Yahudi sayısı iyice azalmıştır. 
Coğrafi Durumu : Kuzey Afrika ülkelerinden olan Tunus, kuzeyden ve doğudan Akdeniz, güneydoğudan Libya, batıdan Cezayir’le çevrilidir. Topraklarının %30’u tarım alanı, %l8’i otlak, %3’ü ormanlık ve çalılıktır. Tarıma elverişli alanlar daha çok Akdeniz kıyısındaki Mecerda bölgesidir. Bu bölge Mecerda Irmağıyla sulanmaktadır. Güneyde Cezayir sınırına yakın bölgeler kum çölleriyle kaplıdır. Fas’tan başlayan Orta Atlas Dağları Tunus’un kuzeyinde son bulmaktadır. Ülkenin kuzeyinde Akdeniz iklimi, güneyde ise kurak step iklimi hakimdir.

Tunus; ince kum plajları, golf meraklıları için golf sahaları, ülkenin çeşitli bölgelerine dağılmış olan dalış merkezleri, casinoları, tarihi açıdan önemli olan çeşitli dönemlere ait arkeolojik kalıntıları (Dougga, Sbeitla, Thuburbo, Majus, Zaghouan, Kerkouan, Bulla Regia v.b.), İslamiyet açısından Kuzey Afrika’da ilk inşa edilen caminin bulunduğu Kairouan, Roma dönemine ait amfitiyatrosu ile El Jem, dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olan Bardo Mozaik Müzesi ile hem deniz ve güneşin tadına varılacak hem de kültürel açıdan görülmeye değer bir Kuzey Afrika ülkesidir.

Nabeul ve Hammamet’ten başlayan ve Sfax’a kadar devam eden bölge turistik açıdan önemli olup bu bölgeye Sahil Bölgesi adı verilmiştir.

Önemli turistik şehir ve  bölgeleri;

Tunus : Başkentin yaklaşık olarak 20 Km. dışında bulunan Gammarth lüks otelleriyle ünlü bir tatil merkezidir. Kültürel açıdan en önemli eser Bardo Mozaik Müzesi, Kartaca Harabeleri, Endülüs döneminde kurulmuş olan ve koruma altında bulunan Sidi Bou Said şehirde görülecek yerler arasındadır.

Hammamet : Başkent Tunus’a yaklaşık olarak 80 Km mesafede bulunan şehir ince kum plajları ile Tunus’un tatil merkezlerinden biridir. Merkezinde bulunan Osmanlı döneminde inşa edilmiş kalesi, kale içinde bulunan Medina ve Souk’u, balık restoranlarıyla ünlüdür. Kent merkezinin kuzeyi yerleşimi tamamlanmış olan turistik bölgesi ve güneyde yer alan Yasmine Hammamet marinası, yeni inşa edilmiş lüks otelleri, tamamlandığında 6 hektar alan üzerine dağılmış Medina adı verilen Kuzey Afrika’ya ait önemli merkezlerin yer alacağı eğlence merkezi ile Tunus’u yaşayabileceğiniz bir tatil cennetidir.

Sousse : Başkent Tunus’a yaklaşık olarak 140 Km mesafede bulunan Sousse ülkenin 3. büyük şehridir. Avrupai mimarisi, eğlence merkezleri, sahil boyunca yer alan otelleriyle ünlü bir tatil merkezidir. Şehir merkezinde bulunan Ribat, Medina, Souk, Abbasiler döneminde inşa edilmiş Büyük Cami şehrin tarihi yerleri arasında bulunmaktadır. Şehre 15 Km uzaklıkta turizm merkezi ve marinası Port El Kantaoui bulunmaktadır.

Yukarıda bulunan merkezler dışında ülkede Tabarka, Djerba, Bizerte, Mahdia, Monastir, Ain Draham gibi çeşitli turistik merkezler bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin güneyinde bulunan çöl bölgesinde gerçekleştirilen çöl safarisi ülkeyi her yönüyle daha iyi tanıma fırsatı vermektedir. Bu bölgede de çeşitli kategoride oteller bulunmaktadır.