Büyük Balkan Turu - Atol Turizm

Büyük Balkan Turu

Tur açıklaması:: Otobüs ile Istanbul hareketli Büyük Balkan Turu 8 Günde 8 Ülke 7 Gece 8 Gün Yunanistan - Makedonya – Arnavutluk – Karadağ - Hırvatistan – Bosna Hersek – Sırbistan – Bulgaristan gezileri. Şengen Vize Gekekiyor
Tur Fiyatı::299 €uro

Tur Programı

Ata yadigarı eski osmanlı eyaletlerini kısa sürelide olsa ziyaret imkanı,ancak bu gezi içinŞengen vize gerekiyor,yeşil pasaport sahipleri sorunsuz bir şekilde katılabilirler, onlara Vize gerekmiyor

1. Gün : ISTANBUL - EDIRNE

İstanbul - Kadıköy Tepe Nautilus AVM Karşısı ( Ayrılıkçeşme Metro İspark Otoparkı ) akşam saat 23:00'de sonrasında saat 23:30 'de  Harbiye Askeri Müze Karşısı -ardından saat: 23:59 Merter Metro İstasyonu Yanı (İspark Otoparkı) , sonrasında saat: 00:30'da Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi Önü son olarak'ta saat: 01:00 Silivri Kipa Avm önünden katılacak misafirler ile buluştuktan sonra Tem otoyolundan Çorlu-Edirne yolu ile Kapıkule Hudut Kapısına varıyoruzz. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrasında Bulgaristan`a geçiş ve Sofya`ya doğru hareket ediyoruz.

2. Gün : PLOVDIV - SOFYA - USKUP

Ertesi sabah erken saatlerde Plovdiv'i güzergahı ile Sofya`ya vardıktan sonra panaromik Sofya şehir turumuza başlıyoruz. St. Nedelya kilisesi, Rotanda Kilisesi, Rus Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, Parlamento, Sofya Üniversitesi, NDK Ulusal Kültür Sarayı ve Ulu Önder Atatürk'ün Yeniçeri Elbisesi ile katılmış olduğu ünlü balonun yapıldığı Ordu Evi görülecek yerler arasındadır. Şehir turu sonrasında Üsküp`e hareket. Varışın ardından Üsküp Panoramik Şehir Gezimiz başlıyor. Tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, taş sokakları ve tarihi binaları ile Başçarşı , Vardar Nehri, Kale, 6. yy.dan kalma Taş Köprü, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Makedonya Meydanı, eski ve yeni tren istasyonları, hükümet binası, meclis, 17. yy.dan kalma St Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı görülecek yerler arasındadır. Tur sonrasında konaklayacak otelimize hareket ve geceleme Üsküp`te otelimizde.

Sabah Kahvaltısı : Sofya`da serbest zaman sırasında ekstra olarak alınacaktır.
Öğle Yemeği : Üsküp şehir merkezinde serbest zaman sırasında ekstra olarak alınacaktır.
Akşam Yemeği : Üsküp şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır.
Rehber Tavsiyesi :
Üsküp köftesi ve Tafçe Grafçe
Konaklama :
Hotel Royal vb. - Üsküp
Para Birimleri :
Bulgaristan - Leva ( Ortalama 1 Euro : 1.95 Leva ), Makedonya - Denar ( Ortalama 1 Euro : 61 Denar )
Rota
İstanbul - Sofya (555 km), Sofya - Üsküp (245 km)
Toplam Mesafe :
800 km
Otele Giriş Saati :
Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 15:00
3. Gün : ÜSKÜP - BELGRAD

Otelimizde yapacağımız Sabah kahvaltımızın sonrasında Sırbistan`ın başkenti, Eski Yugoslavya`nın ve önemli Osmanlı eserlerinin bulunduğu Belgrad`a hareket. Yolculuğumuz sonrası canlılığın ve hareketliliğin yeni sembolü Avrupanın en eski kentlerinden biri olan Belgrad şehir turumuzda Türk döneminin muhteşem oyma tavanları ile süslü Eski Saray, Bin yıl anıtı, Sava Nehri'nin Tuna'ya katıldığı noktada Fatih Sultan Mehmed'in uğruna yaralandığı ama fethinin Kanuni sultan Süleyman'a nasip olduğu Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgard Kalesi , Kale Meydanı, Taş Meydan, Askeri Müze, Şehit Ali Paşa'nın türbesi, Bayraklı Camii görülecek yerler arasındadır. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Tuna ve Sava Nehri Tekne Turuna katılabilirler.Turumuz ardindan otelimize transfer. Konaklama Belgrad`daki otelimizde.

Sabah Kahvaltısı :
Otelde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği :
Üsküp - Belgrad arası dinlenme tesisinde ekstra olarak alınacaktır.
Akşam Yemeği :
Belgrad şehir merkezinde serbest zaman ekstra alınacaktır.
Rehber Tavsiyesi :
Kuzu Eti, Kaymaklı Köfte, Türk Kahvesi
Konaklama :
B Hotel vb. - Belgrad
Para Birimleri :
Sırbistan - Dinar ( Ortalama Kur 1 Euro : 115 Dinar )
Rota :
Üsküp - Belgrad (435 km)
Toplam Mesafe :
435 km
Otele Giriş Saati :
Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 18:00 Ekstra Tur: Sava ve Tuna Nehri Tekne turu: 20 Euro
Bu turumuzda Tuna ve Sava nehirlerinin kavuştuğu noktada teknemiz ile gezinti yapıyoruz.
4. Gün : BELGRAD - SARAYBOSNA

Otelimizde yapacağımız Sabah kahvaltımızın sonrasında Saraybosna`ya hareket. Varış sonrasi asırlar boyunca Balkanlar'ın kültür başkentliğini yapmış, 1914'te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırplar tarafından bu arada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar'ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna'da panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuz esnasında meşhur Başçarşı, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz turmuzu tamamliyarak otelimize transfer. Konaklama Saraybosna`daki otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan Boşnak Gecesi Turuna katılabilirler.

Sabah Kahvaltısı :Otelde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği : Belgrad arası dinlenme tesisinde ekstra olarak alınacaktır.
Akşam Yemeği :Ekstra yöresel yemekler ve müzik eşliğinde Boşnak Gecesi veya şehir merkezinde serbest zaman.
Rehber Tavsiyesi : Boşnak Böreği , Soğan Dolması , Kaymaklı Köfte , Boşnak Kahvesi
Konaklama : Sarajevo Hotel vb. - Saraybosna
Para Birimleri : Bosna Hersek - Convertible Marka ( Ortalama Kur 1 Euro : 1.95 KM )
Rota : Belgrad - Saraybosna (285 km)
Toplam Mesafe : 285 km
Otele Giriş Saati : Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 19:00 Ekstra Tur: Boşnak Gecesi: 45 Euro
Saraybosna'nın otantik bir restoranında alacağımız akşam yemeğimizde enfes Boşnak yemeklerinin tadına, yerel müzisyenlerin çalacağı Balkan müzikleri eşliğinde bakacak ve unutulmaz bir Balkan Gecesi yaşayacağız
5. Gün : SARAYBOSNA - MOSTAR - POÇİTEL - DUBROVNİK - TREBINJE

Otelimizde yapacağımız Sabah kahvaltımızın sonrasında ilk durağımız gezinin en ilgi çekici yerlerinden biri olan Mostar. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen Mostar köprüsü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkılmıştı fakat Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Mostar köprüsünün ardından Koski Mehmet Paşa Camii'ni görüyoruz. Mostar`da vereceğimiz serbest zaman sırasında dileyen misafirlerimiz extra olarak düzenlenecek olan Blagaj turumuza katılabilirler. Turumuzun ardından bir sonraki durağımız Poçitel. Tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel`i ziyaret ederek 16.yy.da Osmanlı tarafından yapılan eserleri görüyoruz. Gezi sonrası Hırvatistan`ın tatil cenneti Dubrovnik`e hareket. Dubrovnik panoramik şehir turunu gerçekleştiriyoruz. Tur esnasında, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi`ne alınmış eski şehir meydanını yürüyerek geziyoruz. Kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları, kuleler ve diğer önemli yapılar görülecektir. Turumuzun ardından serbest zaman ve konaklama yapacağımız otelimize geçiş, oda dağılımı, yerleşme ve geceleme Trebinje`deki otelimizde.

Sabah Kahvaltısı : Otelde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği :Mostar şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır. Tüm yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.
Akşam Yemeği : Dubrovnik şehir merkezinde serbest zaman ekstra alınacaktır.
Rehber Tavsiyesi : Deniz Ürünleri
Konaklama : Belle Vue Hotel vb. - Trebinje
Para Birimleri : Hırvatistan - Kuna ( Ortalama Kur 1 Euro : 7 Kuna ) , Bosna Hersek - Convertible Marka ( Ortalama Kur 1 Euro : 1.95 KM )
Rota :Saraybosna - Mostar (126 km), Mostar - Blagay (12 km), Blagay - Poçitel (23 km), Poçitel - Dubrovnik (135 km), Dubrovnik - Trebinje (30 km)
Toplam Mesafe : 325 km
Otele Giriş Saati : Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 20:00 Ekstra Tur: Blagaj Turu: 10 Euro
Avrupa`nın en güçlü su kaynağının Buna nehrinin doğduğu yere kurulmuş olan Blagay Alperenler Tekkesini ziyaret ediyoruz.
6. Gün : TREBINJE - KOTOR - BUDVA - ST. STEFAN - PODGORICA

Otelimizde yapacağımız Sabah kahvaltımızın sonrasında otelimizden özel otobüsümüz ile hareket ederek Adriyatik Denizinin incisi dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Karadağ`a giriş yapıyoruz. Karadağ`daki ilk durağımız nefes kesici bir orta çağ kasabası olan, Balkanlardaki Fiyordları ile meşhur Kotor. Burada Eski Şehir-Kalede yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Sonrasında durağımız muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar`ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva. Burada yapacağımız yürüyüş turunda StariGrad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Budva`nın tadını doyasıya çıkarabilmeniz için serbest zaman. Ardından zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur`lu bir multi-milyardere satılması ile turizme kazandırılan muhteşem St. Stefan`ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir mola ve otelimize hareket. Geceleme Podgorica`da otelimizde.

Sabah Kahvaltısı :
Otelde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği :
Kotor şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır.- Tüm yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.
Rehber Tavsiyesi :
Deniz Mahsulleri , Mezeler, Izgaralar , Yerel İçecekler
Akşam Yemeği :
Budva, Bar yada Podgorica şehir merkezinde serbest zaman ekstra alınacaktır.
Rehber Tavsiyesi :
Deniz Mahsulleri
Konaklama :
Budva Tatiana Hotel vb, Bar Akapulco Hotel vb, Podgorica Aurel Hotel vb,
Para Birimleri :
Karadağ - Euro
Rota :
Trebinje - Kotor (95 km), Kotor - Budva (23 km), Budva - Sv. Stefan (10 km)
Toplam Mesafe :
125 km
Otele Giriş Saati :
Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 16:00
7. Gün :PODGORICA - İŞKODRA - TİRAN - OHRİD

Otelimizde yapacağımız Sabah kahvaltımızın sonrasında  özel tur otobüslerimiz ile otelimizden ayrılarak Arnavutluk`un başkenti Tiran`a hareket edip, Muriqan Arnavutluk sınır kapısına varıyoruz. Gümrük işlemlerimizi yaptırıp Arnavutluk`un başkenti Tiran`a varıyoruz. Akabinde şehir turumuz başlıyor. Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi sayılan Tiran şehir turumuzda 1789 Yılında yapımına başlanan ve 1923 yılında tamamlanan Ethem Bey Camii,İskender Meydanı, 19. yüzyılın başında inşa edilen Kaplan Paşa türbesi, Sekiz Sütünlu Türbe, Bilinmeyen 6 Anıtı, Tiran'ın sembolü 1821 yılında Ethem Bey tarafından yaptırılan saat kulesi, 1999 yılında işkodralı çocuklar tarafından isyan sırasında atılan kurşunların eritilmesiyle yapılan Barış Çanı görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından serbest zaman ve Ohrid`de hareket. Varışa istinaden, Osmanlının Balkanlardaki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid şehrini tanıtan bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Kiril Alfabesini geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Aya Sofya Kilisesi, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Samoil Kalesi, St. Klement Manastırı ve St Pantelejmon Kilisesi, Sinan Çelebi Türbesi, Çınar Meydanı, Türk Çarşısı, Halveti Tekkesi, Yeni çarşı, Ohrid Pazarı ve Ohrid gölü göreceğimiz yerlerden bazıları. Turumuzun ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan Ohrid Gölü Tekne Turuna katılabilirler. Göldeki turumuzun ardından konaklayacağımız otele varış ve geceleme otelimizde.. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan Makedon Gecesi Turuna katılabilirler. Geceleme Ohrid`deki otelimizde.

Sabah Kahvaltısı :
Otelde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği :
Tiran şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır.- Tüm yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.
Akşam Yemeği :
Ekstra yöresel yemekler ve müzik eşliğinde Makedon Gecesi
Rehber Tavsiyesi :
Tatlı Su Balığı, Tavuk Eti, Tulumba Tatlısı
Konaklama :
Flamengo Hotel vb - Ohrid
Para Birimleri :
Makedonya - Denar ( Ortalama Kur 1 Euro : 60 Denar ) , Arnavutluk - Lek ( Ortalama Kur 1 Euro : 135 LEK )
Rota :
Budva - Tiran (175 km), Tiran - Ohrid (135 km)
Toplam Mesafe :
310 km
Otele Giriş Saati :
Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 17:00 Ekstra Tur: Ohrid Tekne Turu: 10 Euro
Suyunun temizliğine inanamayacağınız göletteki sandal gezimizin ardından kişisel ihtiyaçlarınız için serbest zaman .
Ekstra Tur: Makedon Gecesi: 45 Euro
Bu turumuzda Makedonyanın yöresel yemeklerini, yöresel müzikler eşliğinde tadacağız.
8. Gün : OHRİD - RESNE - MANASTIR - SELANİK

Otelimizde yapacağımız Sabah kahvaltımızın ardından özel tur otobüslerimiz ile otelimizden ayrılıp yolumuz üzerinde bulunan Resne'ye hareket ediyoruz. İttihat ve Terakki'nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan Savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşmuş olan Resne'li Niyazi'nin Sarayını ziyaret ediyoruz (panoramik) ardından Manastır'a doğru hareket ediyoruz. Manastır (Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten`i, İshak Camiini, Yeni Cami`yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk`ün mezun olduğu Askeri İdadi`yi ve Atatürk Müzesi`ni ziyaret ediyoruz. Manastır gezimiz sonrası Yunan Sınır kapısına hareket, gümrük geçiş işlemlerinin ardından konaklama yapacağımız, Selanik`e hareket ve otelimize varış. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra Yunan Taverna turumuza katılabilir, (45 Euro) leziz yunan lezzetleri eşliğinde geç saatlere kadar, eğlenebilme imkânı bulabilirler. Konaklama Selanik`te otelimizde.

Sabah Kahvaltısı :Otelde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği :Yol üzerinde dinlenme tesisinde alınacaktır.
Akşam Yemeği :Ekstra yöresel yemekler ve müzik eşliğinde Yunan Tavernası
Rehber Tavsiyesi :Mezeler, Yunan Yemekleri, Yerel İçecekler
Konaklama :Sun Beach Hotel vb - Selanik
Para Birimleri :Yunanistan - Euro
Rota : Ohrid - Resne (36 km), Resne - Manastır (37 km), Manastır - Selanik (235 km)
Toplam Mesafe :310 km
Otele Giriş Saati : 
Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 17:00 Ekstra Tur: Taverna Turu Kişi Başı (Yemekli): 45 Euro
Geleneksel bir Yunan tavernasında Sirtaki ve Zeybek dansları eşliğinde Yunan yemeklerini tadacağımız keyifli bir akşam geçireceğiz.

 
9. Gün : SELANİK - KAVALA - İSTANBUL

Otelimizde yapacağımız Sabah kahvaltımızın ardından panoramik Selanik şehir turu; Kordon, beyazkule , döner kule , fuar meydanı , Osmanlı ve Bizans eserleri , Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros katedrali, Büyük İskender heykeli, Hamza bey camii, E.Venezelos - P. Konstantin heykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları görüleCek yerler arasındadır . Selanik turumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün evini ziyaret ederek tamamlanıyor ve tur sonrası Kavala`ya doğru hareket ediyoruz. Kavala panoramik şehir turumuzu yapıyoruz. Mehmet Ali Paşa Külliyesi, Kavala Kalesi (panaromik olarak), su kemerleri, belediye binası, liman turumuz esnasında görülecek yerler arasında. Yapılacak otobüs yolculuğuyla İskeçe, Dedeağaç, İpsala yolu takip edilerek İpsala sınır kapısına varış, pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Tekirdağ üzerinden İstanbul`a varış. 

Sabah Kahvaltıları : Kalınacak Otellerde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemekleri : Kavala'da deniz mahsüleri restorantı, Serbest zaman
Akşam Yemeği : Tekirdağ Köftesi
Rota : Selanik - Kavala (136 km), Kavala - İstanbul (425 km)
Toplam Mesafe : 560 km
İstanbul Varış Saati :Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 22:00
Bu Turumuz İçin Çok Girişli Schengen Vizesi Gereklidir.

Rezervasyon için lütfen bilgileri giriniz

Fiyat:299 €uro

BALKANLAR TUR FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

* Istanbul'dan Lüks otobüsler ile ulaşım
* Türkçe rehberlik hizmetleri
* 4* lı otellerde konaklama, sabah kahvaltıları
* Programda belirtilen panoramik şehir turları.
* Araç içi  ikramlar
 
BALKANLAR TUR FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ
* Müze ve ören yeri giriş ücretleri. 
* Otelde ve mola yerlerinde yapılacak tüm şahsi ekstra harcamalarınız 
* Kavala da verilen mola da alınan kahvaltı
* Balkanlar Turu süresince Öğle yemekleri ve aksam yemekleri,içecekler. 
* Şoför ve rehber bahşişleri

* SCHENGEN VİZESİ (YEŞİL PASAPORT SAHIPLERI VİZEDEN MUAFTIRLAR). 
* Yurtdışı çıkış harcı ;15 TL.
* Yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası : 15 €uro